Меню


Розсилка новин

Головна

1257
Саркофаг над ЧАЕС


    День пам'яті жертв Чорнобильської катастрофи проводиться щорічно 26 квітня на річницю трагедії.
   Цього року минає 37 років з моменту найбільшої в історії аварії в ядерній енергетиці. Катастрофа забрала життя сотень людей і завдала непоправної шкоди екології. Відтоді в Україні щороку вшановують усіх, хто загинув чи постраждав від цієї катастрофи, а також вшановують ліквідаторів наслідків аварії.

Що сталось на ЧАЕС у квітні 1986-го?

У ніч на 26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній станції відбувалась планова зупинка реактора 4 енергоблоку. Перевірка обладнання мала б тривати 20 секунд. Але щось пішло не так. Потужність різко знизилась і почалось отруєння активної зони реактора ядерними компонентами. Близько 01:23 ночі з різницею в дві секунди відбулися два вибухи на четвертому реакторі ЧАЕС.

Четвертий енергоблок ЧАЕС зазнав значних руйнувань, реактор був знищений повністю і почалась пожежа. Обвалилася частина будівель. Величезна кількість радіоактивних речовин було викинута в атмосферу. Радіоактивна хмара поширилась на територію України, Білорусі, росії, накрила більшу частину Європи і навіть досягла східної частини США.

Пожежа на ЧАЕС тривала багато днів. Перші вогнеборці — ліквідатори аварії не знали про радіаційну небезпеку.

Тодішня влада замовчувала факт катастрофи. Але 27 квітня із Прип’яті розпочали евакуацію населення. Відтоді це місто стало привидом. А навколо самої електростанції створили 30-кілометрову зону відчуження.

Що трапилось далі?

Ще у 1986 році над зруйнованим енергоблоком збудували бетонний саркофаг. Майже 2 роки Чорнобильська атомна станція продовжувала працювати та виробляти електроенергію. А в лютому 1990 року Верховна Рада УРСР вирішила вивести станцію з експлуатації. Остаточна зупинка ЧАЕС відбулась 15 грудня 2000 року.

Згодом, 29 листопада 2016 року, над атомною станцію збудували потужніший саркофаг. Він знижує рівень радіації. Строк його служби, згідно з проєктом, становить 100 років.

Після початку повномасштабного вторгнення росіяни захопили ЧАЕС. Вони кілька разів вимикали зовнішнє живлення станції, а це загрожувало світові новою ядерною катастрофою. А ще рили окопи в рудому лісі, дістаючи на поверхню поховані радіоактивні речовини. Чорнобильську атомну станцію звільнили від окупантів 31 березня 2022 року.

Вшанування жертв трагедії

На міжнародному рівні Генеральна Асамблея ООН у 2016 році проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам'яті про Чорнобильську катастрофу. Аварія сильно підірвала довіру громадськості до ядерної енергетики. З 1986 по 2002 рік у світі не було побудовано жодної атомної електростанції.

Точне число жертв аварії встановити не вдалося, оскільки багато людей вмирали через роки. За приблизними розрахунками, від аварії на ЧАЕС постраждали більше 1,7 мільйона людей. А ліквідаторами аварії визнали понад 520 тисяч осіб.

Ми вшановуємо подвиг кожного, хто захищав світ від радіації. Ми дякуємо Всім, хто боровся з вогнем і розчищав завали на станції, евакуював людей, надавав медичну допомогу. Усі тоді об’єдналися, аби протистояти цьому страшному виклику. Велика Вам шана і вдячність.


* Якщо Ви помітили помилку, виділіть її в тексті та натисніть [Ctrl] + [Enter].
Система Orphus

 

 

Додати коментар

Захисний код
ОновитиDesigned by Dmitry Krolevetsky